Szintentartó tanfolyam beszámoló
Egy szintentartó tanfolyam margójára...
2024. április 10-12-én Debrecenben került megrendezésre az első gyermeksebészeti szintentartó tanfolyam. Bár korábban egyes kurzusok már akkreditáltattak erre titulusra, de tényleges összefoglaló formátumban még nem volt hazai képzésünk ezidáig. Az alapötletet még Kálmán Attila vetette fel valamikor 2022 telén, a megvalósítást kollégáim nevében pedig Debrecen vállalta magára.
Egyeztetéseket követően állítottunk össze egy olyan tematikát, ami a mindennapi ismeretanyagon túl igyekezet néhány kiemelt témával és a szakvizsga tételsorba újonnan bekerült határterületi elemekkel is bővíteni a már meglévő tudásanyagot. Számos hazai képzőhelyről kértünk fel előadókat a közreműködésre, akik kivétel nélkül készségesen fogadták el a felkérést. Az előadásokkal kapcsolatban annyit kértünk minden előadótól, hogy az alap ismeretanyag helyett elsősorban a gyakorlati problémákra fókuszáló, az elérhető nemzetközi (hazai) guidelineokat ismertető előadásokat tartsanak, lehetőség szerint interaktív elemekkel, a hallgatóság aktív bevonásával.
A kitűzött célokat többé-kevésbé sikerült megvalósítanunk, de a "learning curve" vége még messze van.....
Szervezőként köszönöm. nagyszámú részvételt; várakozáson felül az aktív hazai gyermeksebészek kb 1/3-a volt jelen a képzésen. A helyszínül szolgáló, nemrégiben felújított tanterem informatikai téren és a prezentációk megjelenítését illetően szerintem jól teljesített; a padsorok kényelmességét ugyan kifogásolták páran, de magam is végigülve az összes előadást, nem panaszkodtam az ülepemre
Nincs tanfolyam hallgatói feedback nélkül – és bár a regisztrált hallgatók közül sokan még adósak a visszajelzéssel, mégis közel 30 ember összesített véleményét látva azt gondolom, hogy szakmailag is sikeresnek tekinthetjük a kurzust. 5 fokozatú skálán értékelve az előadásokat és az előadókat, egyetlen előadó vagy előadás sem kapott 4 alatti összesített pontszámot, ezért ismételten gratulálunk!
A magam. némileg szigorúbb – értékelése alapján is kb az előadások 50%-ban teljesen, tovébi kb 4-5 előadás esetén részben sikerült a felkérésben ismertetett elvek szerinti jó ismertetőt tartani. Nemcsak a privát, hanem a hallgatói véleményekben is szerepelt, hogy az interaktivitás mértéke elmaradt a várttól – ezen még sokat lehet majd javítani...
A téma relevanciáját tekintve hallgatóság a székrekedés, inkontinencia, bowel-management előadást értékelte a legjobbra (!), míg legkevésbé a tápláltsági állapot, táplálásterápia téma tetszett. Számomra ellentmondásos, hogy a székletürítési probléma hype-olása mellett az ugyancsak gyakori vizelettartási zavarokkal foglalkozó előadás kevésbé nyerte el relevancia szempontjából a résztvevők tetszését.
A téma feldolgozásának minőségét tekintve a legjobbra a nyelőcső-duodenumatresia, rekeszsérv előadást tartották, míg legkevésbé a húgycső fejlődési rendellenességeit taglaló prezentációt értékelték.
Az előadói készségek szempontjából a legjobbnak a nyelőcsőatresiás 45 (60) percet, a legrosszabbnak a mellkasi folyadékgyülemekről szóló előadást tartották a hallgatók.
Fontos ismét megjegyeznem, hogy így is minden előadás 4 feletti átlagpontszámmal bírt, minden aspektusban; a rangsorolás ezért nem a legjobb-legrosszabb, hanem kiemelkedő és jó közötti szinteket jelez!
Az OFTEX felé elektronikusan küldött rétékelések kissé árnyalják a képet, ezt a mellékletben megtaláljátok. Röviden: 4.4 pontot kapott az előadók felkészültsége, 4.5 pontot az előadások átlagos színvonala, és 4.7 pontot a tematika – ez utóbbinak kifejezeten örültünk. Új ismeretanyag tekintetében azonban csupán 3.8 pont volt az átlag – ezt nézhetjük jónak is, ha abból a szempontból közelítünk, hogy értő szakmai közönségnek és szintentartó jelleggel készültek a prezentációk, de sajnálhatjuk is, hiszen nincs az a kiváló szakorvos, aki egy ennyire szerteágazó szakmában valóban mindent IS tudna....
Az összesített értékelésben 4.7 pontot kaptunk – és ez jóval több, mint amit remélhettünk, ezért még egyszer minden hallgatónak és előadónak köszönet!
A kurzussal kapcsolatban felmerültek még hallgatói kérdések, ezekre röviden reflektálnék:
Társasági eseménnyel több ok miatt sem készültünk. Egyrészt a debreceni csapat energiáját maximálisan lefoglalta a szervezés és az általunk tartott sok prezentáció, másrészt a 30.000 Ft-os regisztrációs díj bár soknak tűnhet, de az előadók regisztrációja ingyenes volt, illetve az egyetemi elszívás ezen díjból olyan mértékű, ami nem tesz lehetővé még egy tisztességes zsírosdeszka-bor-sör jellegű összeröffenést sem. Ahogy hallgattam, spontán szerveződő esti programok szervezésében sokan jeleskedtek külső segítség nélkül is.
A tanfolyami tematika valóban nagy, és még így is – sokszor szándékosan – kimaradt belőle jónéhány fejezet. Többen javasolták a hosszabb kurzust – hiszen sok szakma 5 napos továbbképzéseket szervez – mi magunk abban gondolkodtunk, hogy az ismételt továbbképző kurzusok 2 (-3?) alkalom során biztosítanak majd teljes átfedést.
Egyesek a gyakorlati elemeket tartották soknak, mások viszont pontosan ezt hiányolták – ezt az ellentmondást nem fogjuk tudni a jövőben sem feloldani... Amivel viszont egyetértek, hogy az előadók saját anyagából lehetett volna többet megjeleníteni – hitelesebb az a prezentáció, ahol a zengzetes elméleti tudás gyakorlati hasznosítása is jól demonstrálható.
A jövőt illetően a Társaságnak még lesz min tanakodnia... milyen gyakorisággal, milyen helyszíneken, milyen tematikával, hány napos hosszúságban szervezzük a következő kurzusokat??
A szervező debreceni team részéről kijelenthetem, hogy máskor is szívesen vállaljuk a kurzus lebonyolítását – és mivel eleddig a Debreceni Egyetem lényegében nem vett részt a gyermeksebészeti képzésben, kifejezeten kérjük is, hogy a meglévő urológiai, neonatológiai, hasi sebészeti kurzusok mellett kaphassunk mi is lehetőséget a szakmai alapok ápolására.
Sasi Szabó László